قلاده ساز عشق را ،گفتم که با صد شور و شین*****قلاده ای سازد مرا،نقشش انا حب الحسین

«هشدارونویدقران:قال الله تعالی فی کتاب المبین : بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم‏ :حَتَّى إِذَا جَاؤُوا قَالَ أَکَذَّبْتُم بِآیَاتِی وَلَمْ تُحِیطُوا بِهَا عِلْماً أَمَّاذَا کُنتُمْ تَعْمَلُونَ )(سوره نمل/84)‏ زمانی که ( به پای حساب سوق ، و در آنجا حاضر ) می‌آیند ( خدا توبیخ‌کنان خطاب بدیشان ) می‌گوید : آیا آیات مرا تکذیب کرده‌اید ، بدون آن که ( تحقیق نموده و ) کاملاً از آنها آگاهی پیدا کرده باشید ؟ ! اصلاً ( شما در دنیا ) چه کار می کرده‌اید ؟ ( مگر بیهوده آفریده شده بودید)؟[ودرجای دیگر]وَ مَنْ أَحْسَنُ قَوْلًا کیست نیکوتر سخن، مِمَّنْ دَعا إِلَى اللَّهِ از آن کس که با خداى میخواند. وَ عَمِلَ صالِحاً و کار نیک میکند، وَ قالَ إِنَّنِی مِنَ الْمُسْلِمِینَ (سوره فصلت آیه 33) و میگوید که من از گردن نهادگانم »

(خداواندا همواره از درگاهت ملتمسانه خواهانم که تمامی خادمین صادق عترت و قران و این عاصی درگاهت را در امرنشرحقیقت در حد توان، بحق حضرت امام علی (ع) و اولادش در عرصه قلم یاری فرما.چون عاصی هرگزبتنهائی نتواند این تاریکی فرهنگ وارداتیرا که در برخی متاسفانه اثر نموده .از بین بردولی با قلم حقیقت .روشنایی کوچک پدیدامده وفرق ظلمت و نورراتعیین ونورسوسومیزندو آن زمان طالبین نور ولایت به سوی آن هدایت و این نور هر قدر کوچک باشد در قلب او بزرگ شده وخانه دل منورمیگردد و با طی طریق مسیرنور .صقل نورانیت را یافته وروح خویش را ازتاریکی نجات میدهد...لهذابر تمام مسلمین وظیفه است که درقبال دشمنان قران واسلام مبلغ عامل بعمل باشند.ا

بفرموده مضمون فرمایش حضرت امام(ره)صلاح قلم از تمام اسلحه ها کاری تراست.بس برما فریظه است که در دفاع از حریم ولایت و مقابله با تهاجم دشمنان اسلام با سلاح کاری در سنگر نوشتاری مدافع آرمانهای مقدس ولایت باشیم"شاکر"سردرود"یاعلی ع"

بازدیدکننده گرامی و...فراموش نکنیم دستهایی که به آبرومندان کمک می کنند ، مقدس تر از لبهایی هستند که دعا می کنند

«پر حسرتترین مردم در روز قیامت، بنده اى است که عدلى را وصف کند و خودش خلاف آن را عمل کند » «القاب حضرت امام قائم(ع)روحی و ارواح العالمین لتراب مقدمه الفداه...مهدی * اباصالح * مـوعود * حجة الله * بقیة الله * صاحب الزمـان * صاحب الامـر * خاتـم * قائـم * مـنصور * خلف صالـح * مـنتقم * ولی عصر » «
log
«رسول خدا (ص) فرمود:چهار کس پاداش می گیرند: سؤال کننده، پاسخ دهنده، شنونده و دوستدار آنان.منبع:ابن‌شعبه حرّانی؛ تحف‌العقول » {$$title} «مرابه روز قیامت غمی که هست این است* روی مـــردم دنیـــــــا دوباره باید دید »
«سوره القلم, آیه 46 أَمْ تَسْأَلُهُمْ أَجْرًا فَهُم مِّن مَّغْرَمٍ مُّثْقَلُونَ: آیا از آنان مزدى درخواست مى‏کنى و آنان خود را زیر بار تاوان گرانبار مى‏یابند » «به وبلاگ فقیر معرفت فی الله خوش آمده و قریب نوازی فرموده ائید.امیداست با عنایت خالق ازلی لحظه های پرباری را در این مکان سپری کرده باشید » «اغلب فکرمی کنم که چون خیلی گرفتارم به خدا نمیرسم.اماواقعیت این است که چون بخدا نمی رسم گرفتارم*یعسوب الدین؛سیدالبشر؛فخرکائنات؛...حضرت شاه مردان علی بن ابیطالب(ع):دنیا دوروز است:یک روز باتو ویک روز علیه تو؛روزی که با توست.مغرورمباش وروزی که علیه توست صـــبورباش.که هر دو میگذرد.*(خواجه عبدالله انصاری)دیروزرفت و بازنیاید.فردارااعتمادنشاید.حال راغنیمت دان که دمی نپاید*نصیحت لقمان حکیم بر پسرش:ای جان فرزند.هزارحکمت آموختم که از آن چهارصدانتخاب کردم و ازآن چهارصد؛هشت کلمه برگزیدم که جامع کمالات و حکمت است.دوچیزراهیچ وقت فراموش مکن -1- خـــدا-2ـمــرگـــــــ.و:دوچیزراهمیشه فراموش کن:-1-بکسی خوبی کردی-2-کسی که به توبدی کرد.واماچهارچیزدیگر:-1-درمجلس وارد شدی زبان نگهدار.-2-درسفره ائی حاضرشدی شکم نگهدار.-3-درخانه ائی واردشدی؛چشم نگهدار-4-درنمازایســــــتادی دل نگهــدار*بخــــندیـم اما سرمایه خــنده ما گــریـه دیگران نباشد »دانی که تو را خدا چرا داده دو دست؛من معتقدم که در آن سری هست؛ با یک دست کار خویش انجام بده ؛ با دست دگر ز دیگران گیری دست ؛ عید سال 1390 شمسی را به تمام ایرانیان سربلند وغیرتمند تبریک تبریک عرض نموده. با عرض سلام خدمت شما کاربر گرامی ، از اینکه از وب ما بازدید کرده اید متشکریم.

width=900 height=21> عید سال 1390 شمسی را به تمام ایرانیان سربلند وغیرتمند تبریک تبریک عرض نموده. با عرض سلام خدمت شما کاربر گرامی ، از اینکه از وب ما بازدید کرده اید متشکریم.

شنونده خوبی باشیم ارتباط غیر کلامی تحسین وحمایت توصیه های لازم آ - راهیان ولایت معرفت سرا(علوی)

شنونده خوبی باشیم ارتباط غیر کلامی تحسین وحمایت توصیه های لازم آ  چاپ

تاریخ : پنج‌شنبه 26 اسفند‌ماه سال 1389 در ساعت 01:34

در روابط انسانی موضاعات به ظاهر کوچکی وجود دارند که در تحکیم و استمرار ارتباط با دیگران تکیه گاههای مهمی را تشکیل می دهند .

 

زیرا تفاهم و ملاقات میان انسانها معمولا با موضوعات ساده و کوچک شروع می شود و سپس این رابطه تکامل می یابد . پس این امور کوچک همان خشتهای اولیه بنا هستند که باید در بکار بستن آنها توجه و اهتمام نشان داد .

 

یکی از این مسائل «گوش دادن» است که درظاهر یک مساله عادی و متداول و روزمره میان مردم است اما تنها شمار اندکی از ما از آن به خوبی استفاده می کنیم در حالی که یکی از هنرهای کوچک ولی پراثر  روابط میان انسانهاست .

در روابط انسانی موضاعات به ظاهر کوچکی وجود دارند که در تحکیم و استمرار ارتباط با دیگران تکیه گاههای مهمی را تشکیل می دهند .

 

زیرا تفاهم و ملاقات میان انسانها معمولا با موضوعات ساده و کوچک شروع می شود و سپس این رابطه تکامل می یابد . پس این امور کوچک همان خشتهای اولیه بنا هستند که باید در بکار بستن آنها توجه و اهتمام نشان داد .

 

یکی از این مسائل «گوش دادن» است که درظاهر یک مساله عادی و متداول و روزمره میان مردم است اما تنها شمار اندکی از ما از آن به خوبی استفاده می کنیم در حالی که یکی از هنرهای کوچک ولی پراثر  روابط میان انسانهاست .

 

ما در کودکی آموخته ایم که چگونه صحبت کنیم اما هیچ کس « هنر گوش دادن » را به ما نیاموخته است به همین دلیل گاه وارد مجلسی می شویم و همه را مشغول حرف زدن می بینیم و نمی دانیم شنونده کیست ! در حالی که «هنر گوش دادن » آن است که طوری به دیگران گوش دهیم که احساس کنند داریم از آنها حمایت می کنیم. با گوش دادن دقیق و مناسب به دیگران می فهمانیم که در پی درک آنها هستیم ودر عوض آنها هم ما را مورد اعتماد و دوست داشتنی می دانند .

 

هنر گوش دادن به این معناست که نباید فقط با گوش سخنان را شنید و به عبارتی دیگر نباید « شبیه گوش دادن » به خود گرفت بلکه باید با چشم ،حس لامسه ، قلب ، فکر وتخیل خویش هم به مخاطب گوش داد به بیانی دیگر باید بوسیله تلازم و پاسخ دهی و ارتباط غیر کلامی گوش داد . (1)

 

مارسیا « یکی از دانشحویان » در این زمینه اظهار می کند : همیشه فکر می کردم شنونده خوبی هستم تا اینکه دوسال در ژاپن زندگی کردم. در فرهنگ ژاپن گوش دادن مفهموم بسیار عمیق تری دارد ، آن وفت بود که فهمیدم من تا به حال ، بیشتر حرفهای دیگران را می شنیده ام ، دراغلب موارد وقتی آنها مشغول صحبت کردن بودند من داشتم به این فکر می کردم که چه پاسخی دهم . درهمان سالها بود که فهمیدم انسان باید با جان ودل به حرفهای دیگران گوش بدهد . (2)

 

الف ) ارتباط غیر کلامی : (3)

تصدیق و تایید :

تصدیق و تایید یکی از روشهای ابراز علاقه واعلام موافقت با اعمال و گفتار طرف مقابل است . وقتی به گفته فردی گوش می دهیم می توانیم با کلماتی چون « خیر، بله ، درسته ، خیلی خوب ، می فهمم : همین طور ، و .... احساس علاقه خود را به گفته های وی ابراز نماییم .

 

تحسین وحمایت :                                                             

تحسین ، واکنش فراتر از تصدیق یا تایید ساده و در واقع ، نوعی اعلام توافق با گفتار و رفتار طرف مقابل است . برخی کلماتی که تحسین وحمایت فرد را از دیگران نشان می دهند عبارتند از : عالیه ، آفرین ، احسنت ، تایید و تحسین تنها از طریق کلامی صورت نمی گیرد ، بلکه لبخندهای گرم ، سرتکان دادنهای مشتاقانه و ارتباط چشمی از بهترین روشهای ابراز تایید و تحسین به حساب می آید .

 

گلدمن در تحقیقات خود ( 1980 م ) نشان داد که وقتی تشویق کلامی را با ارتباط چشمی همراه می کنیم نشان دهنده علاقه بیشتری به دیگران است. اما این راهم باید بگویم که گاهی استفاده بیش ازحدازنگاه یا نگاه های خیره حمل برتهدید می شود و دیگران را ناراحت می کند . (4)

 

 

ب ) توصیه های لازم :

 

توصیه های لازم در جریان گوش سپردن به سخن دیگران : 

در آن لحظات ذهن خود را از هر گونه فکر ، عقیده ، برنامه ونگرانی خالی کنید .

حواس خود را روی شخصی که در برابر او هستید متمرکز کنید .

هر گاه احساس کردید مشغول تدوین پاسخ هستید جلوی آن را بگیرید چون مانع تمرکز شما برسخنان طرف مقابل است.

 

بسیاری از مردم وفتی برای اولین بار با کسی برخورد می کنند نمی توانند توجه او را به خود جلب نمایند . دلیلش آن است که به سخنان طرف مقابل به دقت گوش نمی دهند ! آنها تمام هم خود را متوجه سخنی می کنند که می خواهند به طرف مقابل بگویند .

 

اگر احساس کردید حواستان پرت شده است خودتان را به باد انتقاد نگیرید .

با پاسخهای غیر کلامی خویش ( سرتکان دادن وحالت چهره ) به دیگران بفهمانید که با دقت به سخنانش گوش می دهید.

پس از اتمام سخن طرف مقابل دقت خود را در گوش دادن ارزیابی کنید آیا افکار و احساسات طرف مقابل را گوش کرده اید ؟ نتیجه آن که با گوش دادن و توجه کردن به آنها بفهمانیم که برای آنها ارزش قائلیم تا دیگران هم ما رافردی با ارزش و دوست داشتنی قلمداد کنند. اگر نتوانستیم در این مورد به طورصحیح برخورد کنیم پس نباید به فکر محبوب بودن باشیم و به فکر آن باشیم که دیگران به ما روی آورند چرا که ما در نظر آنها فردی مثبت وقابل اعتماد نیستیم .

 

 

ج ) آیات و روایات :

قران کریم می فرماید : و چون قران قرائت شود همه گوش به آن فرادهید و سکوت کنید باشد که مورد لطف و رحمت حق شوید. (5)

 

این ایه بیانگر آن است که کسی که هنگام تلاوت قران صحبت می کند در واقع به آن احترام نمی گذارد لذا خواسته شده برای آن که این آیات و مطالب در ما اثر ببخشد و مورد لطف و رحمت الهی واقع شویم هم باید ساکت بود وهم با دقت گوش داد .

 

پیامبر اکرم (صلی الله علیه و اله) می فرمایند : از جوانمردی است که اگر برادرت سخن گفت به  سخنش گوش بسپاری و نیک همراهی آن است که اگر بند کفش برادرت بازشد برای او بایستی تا بند کفش را ببندد .  

 

درزندگی پیامبراکرم (صلی الله علیه و اله) می خوانیم که کفارپیامبرخدا (صلی الله علیه و اله) را به سبب گوش دادن زیادسرزش می کردند و در این راه تا آنجا پیش رفتند که آن حضرت را «گوش » خواندند. قران در پاسخ آنان می فرماید :

« وَیقولونَ هو اُذنٌ قُل اَذْنُ خیرٍِ لکم »

می گویند که او به سخن هر کس گوش می دهد . بگو او برای شما شنونده سخن خیراست . (6)

 

آن حضرت برای گرفتن سخنان خوب مردم «گوش» بود به همین دلیل ازهمه پیام آوران روی زمین موفقتر بود ودر تاثیر گذاشتن بر دیگران بیشترین توانایی را داشت و قلبهای مومنان و حتی کفار را هم به سوی خود جذب کرده بود .

 

 

هدیه وسیله بقاء دوستی و مودّت:

هدیه سمبل محبت است و هرچه بیشتر افزایش یابد محبت قلبی انسانها افزایش بیشتری می یابد و شاید از همین جهت است که خداوند متعال صدقه را بر پیامبرش حرام کرده اما هدیه را برای او مستحب شمرده است . زیرا هدیه به پیامبر محکم کردن پیوند خود با رسول خدا (صلی الله علیه و اله) و اسلام است . بنابراین هدیه راز تداوم و بقاء دوستیها و ارتباطات اجتماعی ماست . چرا که آثاری همچون :

 

الف ) هدیه نشانه احترام است :

هرگاه به کسی هدیه ای می دهیم پیش ازآنکه قیمت مادی آن را در نظر آورد ، احساس خواهد کرد که او را احترام کرده ایم و مقامش را بالا بوده ایم . لذا اصلا ارزش مادی هدیه مهم نمی باشد بلکه آنچه مهم است ارزش معنوی آن می باشد . و در روایات زیادی بیان شده که یکی از حقوق برادر بر برادر مومنش آن است که هدیه برادرمومن خود را قبول کند و با آنچه که دراختیار دارد به او هدیه بدهد .

 

ب) هدیه کوتاهترین راه به قلب مردم است :

یکی دیگر از ارزشهای معنوی هدیه آن است که بوسیله آن می توانیم ازکوتاهترین راه به قلب دیگران راه یابیم زیرا بوسیله آن دوستی ومحبت رامیان خودوایشان گره می زنیم وآنچه ازهدیه به یادگارمی ماندمحبت ومهربانی ودوستی است .(7)

 

ج ) هدیه رابطه با دوستان را تجدید می کند :   

ممکن است فعالیتهای زیاد و مشکلات مانع از ارتباط همیشگی و دائمی ما با دیگران باشد و گاهی موجب جدایی و فاصله ما با آنها برای مدتی کوتاه می گردد . اما با دادن یک هدیه کوچک محبتها و دوستیها را می توان شکوفا ساخت . چنانکه پیامبر اکرم (صلی الله علیه و اله) نیز در فرمایشات خود هدیه را وسیله ای برای تجدید دوستیها و برادری ها و از میان برداشتن کینه ها معرفی کرده اند .

 

د ) هدیه کینه های دیرین را می زداید :

اگر در ارتباط هایمان با دیگران دچار مشکل و اختلافاتی بشویم بهترین راه از میان بردن این اختلافها دادن هدیه به آنهاست. چرا که پیامبر اکرم (صلی الله علیه و اله) هدیه را وسیله ای برای گشایش درهای محکم می دانند . پس اگر هدیه می تواند درهای محکم رابگشاید آیا نخواهد توانست قلب دوستان ما را باز کند ؟ (8)

 

نکته ای که لازم است بیان شود این است که هدیه حتما نباید جنبه مادی داشته باشد بلکه هدیه می تواند سخن پسندیده یا هدایت یک گمراه یا کلام نیکویی باشد که ارزش این هدایای معنوی از هدایای مادی بالاتر و بیشتر است .

 

قران کریم می فرماید : گفتار نیکو بخشایشی ، بهتر از صدقه ای است که  آزاری به دنبال داشته باشد . (9)

 

 

دعا در حق دیگران :

در اسلام ارتباط بین مسلمانان یک امر ظاهری نیست بلکه پیوندی واقعی میان افراد جامعه اسلامی است به همین خاطر یکی از حقوق برادر دینی ، دعا کردن برای اوست و دوستی در اسلام تنها جنبه آشکار ندارد بلکه در پنهان و خلوت نیز جریان دارد . بطوری که سفارش شده در شب هنگام در خلوت و تنهایی خود با خدای مهربان چهل مومن را در نماز شب دعا کند و برای آنها طلب رحمت و بخشش از پروردگارش نماید و یکی از شروط استجابت دعایش را همراه کردن دوستان و برادران مومن خود در آن درخواست بیان کرده است .

 

بنابراین درجامعه اسلامی مسلمانان همان طورکه آشکارا یکدیگررا دوست دارند، در پنهان نیز یکدیگر را فراموش نمی کنند این عمل موجب می شود محبت میان آنها رشد کرده و عمیق شود .

 

آن هنگام که دستانمان را به سوی آسمان بلند می کنیم و برای دوست خود طلب آمرزش می کنیم بدون تردید محبت دوستِ خویش را به خودمان می باورانیم و همان گونه که در حضورش او را عزیز داشته ایم در غیبتش نیز عزت او را از خداوند طلبیده ایم . و از این طریق از خود گذشته و به دیگران می اندیشیم و منیت و خود خواهی ، خودبینی و خودستایی ، خود دوستی ، خود پرستی و بسیاری دیگر از این «خودها »را که به عنوان سد راه نفوذ در دلها و یافتن پایگاهی در قلبهاست را از خود دور کرده و کنار گذاشته ایم.واز خدای عزیز عزت خود و دیگران را طلب می کنیم که همانا عزت از آن خداست .

 

پیامبر اکرم (صلی الله علیه و اله) در این زمینه می فرماید : هنگامی که مردی برادر مومنش را در پشت سر دعا می کند  فرشته ای همان دعا را درحق او می کند

 

گردآوری : انسیه توسلی 


پاورقی:

 

1 - بخشنده بالی- عباس- مجله حدیث زندگی- ص 60

2 - همان

3 - شجاعی- محمد صادقی- مجله حدیث زندگی- ص 31  .

4 - همان

5 - سوره اعراف- ایه 204

6 - سوره توبه- ایه 61 ، فصلت 24

7 - مدرسی- سیدهادی- دوستی و دوستان - ص 170

8 - مدرسی- سیدهادی- دوستی و دوستان- ص 283

9 - سوره بقره- ایه 263http://www.ommatandreyhane.mihanblog.com/post/576

مترجم سایت

تصویر روز

مترجم سایت

" پخش مستقیم اماکن مذهبی – زیارت چهارده معصوم علیه السلام از راه دور "یاعلی" جهت دیدن مطالبهای متنوع وبلاگ بروز "وبلاگ بروز هیئت حسینی "راهیان ولایت معرفت سرا"سردرود""لطفااینجاراکلیک فرمائید
@content
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط @authorName در @date و ساعت @time | نظرات (@count)

" پیام وبلاگ :ای انسان خلیفه الله و مومن حقیقی عامل بعمل :هیچگاه امید کسی را نا امید نکن، شاید امید تنها دارایی او باشد ، احتمالا دلیل زنده بودنش همان امید است ،او رامگیر "ای عزیز سعی کن ،پیروقران،نبوت،ولایت،ودستورات اسلام ومالک نفس ،جسم،عقل،دل خویش باشی،نه عروسک دیگران،باجمع گردن عروسکهاصاحب نظرباش،نه آلت دست و پیروعروسکها:(شاکر)سردرود

یادمان نرود به ستاره ها که نگاه می‌کنیم مباداآسمان را فراموش کنیم

حضرت امام رضا (ع) : ابوصلت هروی گوید شنیدم که امام رضا (ع) میفرمود : (( خدا رحمت کند کسی را که امر ما را زنده می سازد )) پرسیدم امر شما چگونه زنده میشود ؟ فرمود علوم و احادیث و معارف ما را فرا گرفته و به دیگران بیاموزد زیرا مردم اگر با زیبایی های سخنان ما آشنا گردند از ما پیروی خواهند کرد . بحارالانوار جلد 2 صفحه 30

قابل توجه اهل معرفت متن کامل کلام الله مجیدبه ترتیب سی جزء قرآن کریم:دانلود تفسیر قرآن کریم و احادیث امامان و....
استــــخاره اینـــترنــــتی
نمایش کل سوره ها و آیات کامل قران مبین به تمام زبانهای زنده دنیا
ارتباط اینترنتی مستقیم جهت سوال و جواب و طرح مشکلات با مسئولین محترم اداره آموزش و پرورش ناحیه3 تـــــبریــز
مفاد و معناى حدیث «لولا فاطمه...» عصمت چهارده معصوم؛بررسى حدیث از زاویه علیّت فاعلى....ا
اداره کل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی(تبریز)"ارزیابی عملکردوپاسخگوئی به شکایات"واطلاع رسانی امورات
هـــشدار:افسردگی و آفت فرهنگی در کمین است
سازمان ملی جوانان
وبلاگ بروزهیئت حسینی مبتکر(جدید)"سردرود
نمایش تصاویری مستند از درون خانه مقدس کعبه و باب التوبه، محل تولد حضرت علی (ع) که محل ورود حضرت فاطمه بنت اسد(س) توسط تدوینگر با نور سفید نمایش داده شده است، حتما ببینید به مدت 1:15
هیئت مجازی مکتب یاعلی {ع}("سردرود")مقالات تاریخ اسلام .مستندازمنابع کهن اسلامی،دانلود،متن مراثی ..."هیئت سردرودکهن"1"
شرح حال ، حکایات ، کرامات و زندگینامه برخی از صالحین شیعه وعارفان صمدانی فی ا لله
وبلگ راهیان ولایت معرفت سرا(اسبق)"سردرود"1"
مداحی های دهه اول محرم ۱۳۸۹وادعیه و مناجات وپخش زنده حرمین و سخنرانی های آیات اعظام و نوحه و مراثی ازبلبلان خاندان عصمت وطهارت علیهم السلام آقایان ......و محمود کریمی تصویری1"
منتخب ترانه های صدا و سیمای جمهموری اسلامی ایران:آلبوم گودرزی،آلبوم هاتف اصفهانی
معرفی سایتهای لینک شده :آرشیو لینک باکس
معرفی اجمالی آثارتاریخی وکلیات آذربایجانشرقی