قلاده ساز عشق را ،گفتم که با صد شور و شین*****قلاده ای سازد مرا،نقشش انا حب الحسین

«هشدارونویدقران:قال الله تعالی فی کتاب المبین : بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم‏ :حَتَّى إِذَا جَاؤُوا قَالَ أَکَذَّبْتُم بِآیَاتِی وَلَمْ تُحِیطُوا بِهَا عِلْماً أَمَّاذَا کُنتُمْ تَعْمَلُونَ )(سوره نمل/84)‏ زمانی که ( به پای حساب سوق ، و در آنجا حاضر ) می‌آیند ( خدا توبیخ‌کنان خطاب بدیشان ) می‌گوید : آیا آیات مرا تکذیب کرده‌اید ، بدون آن که ( تحقیق نموده و ) کاملاً از آنها آگاهی پیدا کرده باشید ؟ ! اصلاً ( شما در دنیا ) چه کار می کرده‌اید ؟ ( مگر بیهوده آفریده شده بودید)؟[ودرجای دیگر]وَ مَنْ أَحْسَنُ قَوْلًا کیست نیکوتر سخن، مِمَّنْ دَعا إِلَى اللَّهِ از آن کس که با خداى میخواند. وَ عَمِلَ صالِحاً و کار نیک میکند، وَ قالَ إِنَّنِی مِنَ الْمُسْلِمِینَ (سوره فصلت آیه 33) و میگوید که من از گردن نهادگانم »

(خداواندا همواره از درگاهت ملتمسانه خواهانم که تمامی خادمین صادق عترت و قران و این عاصی درگاهت را در امرنشرحقیقت در حد توان، بحق حضرت امام علی (ع) و اولادش در عرصه قلم یاری فرما.چون عاصی هرگزبتنهائی نتواند این تاریکی فرهنگ وارداتیرا که در برخی متاسفانه اثر نموده .از بین بردولی با قلم حقیقت .روشنایی کوچک پدیدامده وفرق ظلمت و نورراتعیین ونورسوسومیزندو آن زمان طالبین نور ولایت به سوی آن هدایت و این نور هر قدر کوچک باشد در قلب او بزرگ شده وخانه دل منورمیگردد و با طی طریق مسیرنور .صقل نورانیت را یافته وروح خویش را ازتاریکی نجات میدهد...لهذابر تمام مسلمین وظیفه است که درقبال دشمنان قران واسلام مبلغ عامل بعمل باشند.ا

بفرموده مضمون فرمایش حضرت امام(ره)صلاح قلم از تمام اسلحه ها کاری تراست.بس برما فریظه است که در دفاع از حریم ولایت و مقابله با تهاجم دشمنان اسلام با سلاح کاری در سنگر نوشتاری مدافع آرمانهای مقدس ولایت باشیم"شاکر"سردرود"یاعلی ع"

بازدیدکننده گرامی و...فراموش نکنیم دستهایی که به آبرومندان کمک می کنند ، مقدس تر از لبهایی هستند که دعا می کنند

«پر حسرتترین مردم در روز قیامت، بنده اى است که عدلى را وصف کند و خودش خلاف آن را عمل کند » «القاب حضرت امام قائم(ع)روحی و ارواح العالمین لتراب مقدمه الفداه...مهدی * اباصالح * مـوعود * حجة الله * بقیة الله * صاحب الزمـان * صاحب الامـر * خاتـم * قائـم * مـنصور * خلف صالـح * مـنتقم * ولی عصر » «
log
«رسول خدا (ص) فرمود:چهار کس پاداش می گیرند: سؤال کننده، پاسخ دهنده، شنونده و دوستدار آنان.منبع:ابن‌شعبه حرّانی؛ تحف‌العقول » {$$title} «مرابه روز قیامت غمی که هست این است* روی مـــردم دنیـــــــا دوباره باید دید »
«سوره القلم, آیه 46 أَمْ تَسْأَلُهُمْ أَجْرًا فَهُم مِّن مَّغْرَمٍ مُّثْقَلُونَ: آیا از آنان مزدى درخواست مى‏کنى و آنان خود را زیر بار تاوان گرانبار مى‏یابند » «به وبلاگ فقیر معرفت فی الله خوش آمده و قریب نوازی فرموده ائید.امیداست با عنایت خالق ازلی لحظه های پرباری را در این مکان سپری کرده باشید » «اغلب فکرمی کنم که چون خیلی گرفتارم به خدا نمیرسم.اماواقعیت این است که چون بخدا نمی رسم گرفتارم*یعسوب الدین؛سیدالبشر؛فخرکائنات؛...حضرت شاه مردان علی بن ابیطالب(ع):دنیا دوروز است:یک روز باتو ویک روز علیه تو؛روزی که با توست.مغرورمباش وروزی که علیه توست صـــبورباش.که هر دو میگذرد.*(خواجه عبدالله انصاری)دیروزرفت و بازنیاید.فردارااعتمادنشاید.حال راغنیمت دان که دمی نپاید*نصیحت لقمان حکیم بر پسرش:ای جان فرزند.هزارحکمت آموختم که از آن چهارصدانتخاب کردم و ازآن چهارصد؛هشت کلمه برگزیدم که جامع کمالات و حکمت است.دوچیزراهیچ وقت فراموش مکن -1- خـــدا-2ـمــرگـــــــ.و:دوچیزراهمیشه فراموش کن:-1-بکسی خوبی کردی-2-کسی که به توبدی کرد.واماچهارچیزدیگر:-1-درمجلس وارد شدی زبان نگهدار.-2-درسفره ائی حاضرشدی شکم نگهدار.-3-درخانه ائی واردشدی؛چشم نگهدار-4-درنمازایســــــتادی دل نگهــدار*بخــــندیـم اما سرمایه خــنده ما گــریـه دیگران نباشد »دانی که تو را خدا چرا داده دو دست؛من معتقدم که در آن سری هست؛ با یک دست کار خویش انجام بده ؛ با دست دگر ز دیگران گیری دست ؛ عید سال 1390 شمسی را به تمام ایرانیان سربلند وغیرتمند تبریک تبریک عرض نموده. با عرض سلام خدمت شما کاربر گرامی ، از اینکه از وب ما بازدید کرده اید متشکریم.

width=900 height=21> عید سال 1390 شمسی را به تمام ایرانیان سربلند وغیرتمند تبریک تبریک عرض نموده. با عرض سلام خدمت شما کاربر گرامی ، از اینکه از وب ما بازدید کرده اید متشکریم.

نوروز آیینی مربوط به اقوام آریایی است - راهیان ولایت معرفت سرا(علوی)
X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان

نوروز آیینی مربوط به اقوام آریایی است  چاپ

تاریخ : یکشنبه 29 اسفند‌ماه سال 1389 در ساعت 14:58

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم رضوی مشهد:
نوروز آیینی مربوط به اقوام آریایی است

خبرگزاری دانشجویان ایران - مشهد
سرویس: ایران شناسی

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم رضوی مشهد با بیان این‌که نوروز مختص تمدن آریایی است، مرکز نوروز را از نظر برگزاری جشن و آیین، ایران دانست.

 

سیداسماعیل هاشمی رکاوندی در گفت‌وگو با خبرنگار بخش ایران‌شناسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در خراسان رضوی، درباره‌ی تأثیر فرهنگ نوروز بر کشورهای همسایه‌ی ایران، اظهار کرد: نوروز آیینی مربوط به اقوام آریایی است که ریشه‌ی تاریخی آن به حدود چهار تا پنج‌هزار سال پیش می‌رسد.

 

او ادامه داد: در گذشته، حوزه‌ی جغرافیای ایران نسبت به زمان حال، گسترده‌تر بود و شامل هندوستان، پاکستان، قفقاز، منطقه‌ی آناتولی، عراق،‌ افغانستان امروزی، آسیای مرکزی تا مرزهای چین و حاشیه‌ی دریای خزر بود و از آنجا که این مناطق جزیی از ایران بودند، تحت تأثیر فرهنگ آن نیز قرار گرفته‌اند.

 

هاشمی رکاوندی گفت: این کشورها به‌لحاظ تاریخی از کشور ما جدا نیستند و ریشه‌ی تاریخی آن‌ها با ما یکی است. به همین دلیل، آیین‌های مشترکی از جمله نوروز در این کشورها دیده می‌شود. در بعضی از کشورهایی که همسایه‌ی ایران نیز نیستند، به‌دلیل مهاجرت ایرانیان به آنجا، آیین‌های سنتی نوروز،‌ جشن گرفته می‌شود.

 

او مرکز نوروز را از نظر برگزاری جشن و آیین در ایران دانست و اظهار کرد: اکنون در اطراف ایران، کشورهایی مانند عراق، ترکیه، آذربایجان، تاجیکستان، ازبکستان، قزاقستان، افغانستان، پاکستان، شمال هند و در مناطق جنوب ایران نیز بعضی از اعراب تحت تأثیر فرهنگ ایران هستند و مراسمی را مانند خانه‌تکانی و خرید سال نو و جشن تحویل سال انجام می‌دهند. کشورهای قسمت شرقی ایران بیش از سایر کشورهای اطراف تحت تأثیر فرهنگ ایران هستند، نوروز را جشن می‌گیرند و چند روز را برای آن تعطیل عمومی اعلام می‌کنند.

 

وی ادامه داد: با وجود آن‌که بیشتر کشورهای همسایه، سال میلادی دارند و در سطح بین‌المللی تابع شرایط سیاسی کشور خود هستند، اما از لحاظ آداب و سنن نوروز، تابع ایران هستند و مراسمی مانند سفره‌ی هفت‌سین، مهمانی، پختن غذاهای سنتی و دیدار اقوام و دوستان دارند و جشن‌های خود را نیز در این ایام برگزار می‌کنند. این موضوع نشان می‌دهد که آن‌ها هم از جهت برگزاری سنت‌های نوروزی و هم از جهت شکل و نحوه‌ی انجام مراسم، تحت تأثیر ایران هستند.

 

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم رضوی مشهد بیان کرد: برگزاری مراسم جشن نوروز در آسیای مرکزی به‌دلیل مسائل سیاسی متوقف شده بود، اما پس از استقلال آن، جریان نوروز گرم‌تر و پررنگ‌تر شد و مردم این منطقه به هویت تاریخی و سنت‌های گذشته خود از جمله نوروز بازگشتند.

 

هاشمی رکاوندی یادآوری کرد: نوروز مختص تمدن آریایی بوده است و ریشه‌ی نوروز به ایران و آریایی‌ها برمی‌گردد. ملل نیز نوروز را به‌عنوان جشن ملی آریایی‌ها ثبت کرده است. کشورهای همسایه تحت تأثیر سنت‌های ایرانی هستند و از آن‌ها تبعیت می‌کنند. اگرچه براساس ارزش‌هایی که در هر دولتی وجود دارد، گاهی در برگزاری مراسم تفاوت‌هایی دیده می‌شود.

 

هاشمی رکاوندی اظهار کرد: زندگی در تاجیکستان از لحاظ نوع برخورد و شیوه‌ی زندگی کاملا مشابه زندگی در ایران است و تمام سنت‌های ایرانی در آنجا دیده می‌شود، حتا سنت‌هایی که در جامعه به‌دلیل شرایط و فرهنگ‌های غربی از بین رفته است. نوع ادبیات و نگرش مردم این کشور به نوروز مانند ایران است، اما ممکن است به‌دلیل وجود مرز بین این کشور و ایران، تفاوت‌هایی در نوع عقایدشان نسبت به سنت‌ها و برگزاری مراسم دیده شود، همان‌طور که در بعضی از شهرهای ایران، چنین تفاوت‌هایی وجود دارد.

 

او اضافه کرد: نوروز در تاجیکستان در اول فروردین‌ماه جشن گرفته می‌شود و مانند ایران مراسم دید و بازدید، پوشیدن لباس نو و عیدی دادن به کودکان در آنجا نیز برگزار می‌شود.

انتهای پیام


مترجم سایت

تصویر روز

مترجم سایت

" پخش مستقیم اماکن مذهبی – زیارت چهارده معصوم علیه السلام از راه دور "یاعلی" جهت دیدن مطالبهای متنوع وبلاگ بروز "وبلاگ بروز هیئت حسینی "راهیان ولایت معرفت سرا"سردرود""لطفااینجاراکلیک فرمائید
@content
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط @authorName در @date و ساعت @time | نظرات (@count)

" پیام وبلاگ :ای انسان خلیفه الله و مومن حقیقی عامل بعمل :هیچگاه امید کسی را نا امید نکن، شاید امید تنها دارایی او باشد ، احتمالا دلیل زنده بودنش همان امید است ،او رامگیر "ای عزیز سعی کن ،پیروقران،نبوت،ولایت،ودستورات اسلام ومالک نفس ،جسم،عقل،دل خویش باشی،نه عروسک دیگران،باجمع گردن عروسکهاصاحب نظرباش،نه آلت دست و پیروعروسکها:(شاکر)سردرود

یادمان نرود به ستاره ها که نگاه می‌کنیم مباداآسمان را فراموش کنیم

حضرت امام رضا (ع) : ابوصلت هروی گوید شنیدم که امام رضا (ع) میفرمود : (( خدا رحمت کند کسی را که امر ما را زنده می سازد )) پرسیدم امر شما چگونه زنده میشود ؟ فرمود علوم و احادیث و معارف ما را فرا گرفته و به دیگران بیاموزد زیرا مردم اگر با زیبایی های سخنان ما آشنا گردند از ما پیروی خواهند کرد . بحارالانوار جلد 2 صفحه 30

قابل توجه اهل معرفت متن کامل کلام الله مجیدبه ترتیب سی جزء قرآن کریم:دانلود تفسیر قرآن کریم و احادیث امامان و....
استــــخاره اینـــترنــــتی
نمایش کل سوره ها و آیات کامل قران مبین به تمام زبانهای زنده دنیا
ارتباط اینترنتی مستقیم جهت سوال و جواب و طرح مشکلات با مسئولین محترم اداره آموزش و پرورش ناحیه3 تـــــبریــز
مفاد و معناى حدیث «لولا فاطمه...» عصمت چهارده معصوم؛بررسى حدیث از زاویه علیّت فاعلى....ا
اداره کل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی(تبریز)"ارزیابی عملکردوپاسخگوئی به شکایات"واطلاع رسانی امورات
هـــشدار:افسردگی و آفت فرهنگی در کمین است
سازمان ملی جوانان
وبلاگ بروزهیئت حسینی مبتکر(جدید)"سردرود
نمایش تصاویری مستند از درون خانه مقدس کعبه و باب التوبه، محل تولد حضرت علی (ع) که محل ورود حضرت فاطمه بنت اسد(س) توسط تدوینگر با نور سفید نمایش داده شده است، حتما ببینید به مدت 1:15
هیئت مجازی مکتب یاعلی {ع}("سردرود")مقالات تاریخ اسلام .مستندازمنابع کهن اسلامی،دانلود،متن مراثی ..."هیئت سردرودکهن"1"
شرح حال ، حکایات ، کرامات و زندگینامه برخی از صالحین شیعه وعارفان صمدانی فی ا لله
وبلگ راهیان ولایت معرفت سرا(اسبق)"سردرود"1"
مداحی های دهه اول محرم ۱۳۸۹وادعیه و مناجات وپخش زنده حرمین و سخنرانی های آیات اعظام و نوحه و مراثی ازبلبلان خاندان عصمت وطهارت علیهم السلام آقایان ......و محمود کریمی تصویری1"
منتخب ترانه های صدا و سیمای جمهموری اسلامی ایران:آلبوم گودرزی،آلبوم هاتف اصفهانی
معرفی سایتهای لینک شده :آرشیو لینک باکس
معرفی اجمالی آثارتاریخی وکلیات آذربایجانشرقی